gedin_studio_logo_flat_wide_neg

Grundutbildning för 3D bryn; microblading & micropigmentering

För 6 månader sedan vi startade vår första grundutbildning inom PMU. Det är kul att se hur våra elever utvecklas, då de alla har olika erfarenheter från start. Vissa är helt nya och vissa önskar få lära sig vår teknik då de redan jobbat inom permanent makeup.

Den 13-15 oktober var det dags för ytterligare en grundutbildning  och vi hade elever inom både micropigmentering (maskin) samt microblading ( manuell teknik). Det glädjer oss att se efterfrågan på båda teknikerna.

Att tänka på inför dessa utbildningsdagar är att det är en otroligt intensivt med massor av ny information,  då vi vill få ut så mycket som möjligt av dessa dagar. Därför är vi även noga med vad eleven som går vår utbildning har för bakgrund. Kommer man från en estetisk bakgrund har man tex. stor fördel och enklare att lära sig.
Likaså för att gå våra vidaregående utbildningar så är det otroligt viktigt att personen har en bra grund innan den går vidare med dessa mer avancerade kurser.

För oss är Kvalitet viktigare än kvantitet.
Nu vägleder vi våra elever på hemmafronten med läxor och modeller och vi ser väldigt fina framsteg redan!

Mer info på www.pmuacademy.se
 

Kommentera gärna: